Тімоті Снайдер: Нові режими, такі як путінський, шукають компенсації в давніх міфах

Тімоті Снайдер: Нові режими, такі як путінський, шукають компенсації в давніх міфах
179611 ПЕРЕГЛЯДІВ

Тімоті Снайдер, американський історик, фахівець з історії Центральної та Східної Європи, Радянського союзу, а також Голокосту, професор історії Єльського університету. 

Джерело: Снайдер на Substack

Два з половиною роки тому Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну й розв’язала найбільшу війну, яку світ бачив з 1945 року.

Попри те, що російські лідери пропонували різні фальшиві виправдання своєї незаконної агресивної війни, найбільш послідовним поясненням Володимира Путіна було ідеологічне: Росія – стародавня держава, а Україна – історично російська земля.

Скористаймося цією річницею й розглянемо це твердження.

Ювілеї полонять уяву, особливо коли це круглі дати. Повнота років і краса цифр спокушають нас міфами про вічність і добро. Але історія, на відміну від легенди, складається з фрагментів, з уривків, з того, що ми розуміємо наполовину і прагнемо зрозуміти ще краще. Це одна з причин, чому мало хто з істориків намагається боротися із позолоченими міфами, які Путін висунув про давнє минуле, найвідоміші з яких – у довгому есе у 2021 році, а потім у нудному інтерв’ю з Такером Карлсоном у 2024 році. 

Коли історики стикаються з магічним мисленням диктаторів, вони почуваються не у своїй тарілці, як, скажімо, гравець у бридж, якого запросили судити фокуси, або хірург, якого найняли доглядати за восковими фігурами.

Путін закоханий у легенду. З історичного погляду, це дуже знайоме явище: нові режими, такі як путінський, шукають компенсації в давніх міфах.

Путінське уявлення про Росію, його виправдання вбивства сотень тисяч людей, його раціоналізація спроби знищити Україну як народ – все це ґрунтується на дуже знайомій казці: ми були тут першими. Ці історії, як правило, є суцільною брехнею, починаючи від “ми” і “були” та закінчуючи “тут” і “першими”. Як-от путінські.

Але ці історії повторюються так часто, що набувають якоїсь свинцевої правдоподібності, як шкідлива звичка. Потрібно трохи попрацювати, щоб їх позбутися. Отже, вперед!

Легенда починається з одного незрозумілого інциденту, який Путін сприйняв як доказ існування та стійкості російської держави: Давним-давно існувало місто Новгород, в якому жили люди, що не могли ужитися один з одним. Ці сварливі люди, слов’яни, запросили трьох братів-вікінгів, відомих як руси, прийти й правити ними. Прихід вікінгів започаткував безперервну традицію російської “централізованої держави”.

Путін каже, що взяв цю історію із середньовічного літопису “Повість минулих літ”, ймовірно, початку дванадцятого століття. Монах (або монахи) у Києві, який склав цей текст, чув про прибуття вікінгів, відомих як руси, зі Скандинавії, яке відбулося близько чотирьохсот років тому. Протягом наступних століть різні частини розрізнених скандинавських кланів заснували, захопили або втратили контроль над низкою міст у Східній Європі. Монах чи монахи намагалися пояснити, чому київська частина скандинавського панівного клану, все ще відома під назвою Русь, була важливішою за інші клани в інших місцях.

“Повість минулих літ” – одне з десятків корисних середньовічних джерел, які стосуються скандинавів у Східній Європі та в яких поєднуються вигадки й корисна інформація. Ці тексти слід читати критично і разом, а також вкупі зі знахідками археологів і нумізматів, які працювали у згадуваних місцях. Надалі я буду це робити.

Фото: Тімоті Снайдер у Льовові. Shutterstock

Теги: Independent Media Forum, Незалежний Медіа Форум
Автор: uacenter.media
Мої відео